Artfulness u dječjem vrtiću – primjeri inovativne i inspirativne prakse

2024-09-02

Pozivamo vas na stručno usavršavanje Artfulness u dječjem vrtiću – primjeri inovativne i inspirativne prakse koje će se održati u ponedjeljak 3O. rujna 2024. od 17:00h, online preko Zooma.

17:00h – 17:45h

Ivana Vrankovečki, mag.praesc. educ.,, DV Iskrica

Artfulness – umjetnost kao katalizator dječjeg razvoja

18:00h – 18:45h

Petra Telinec, mag.praesc. educ., DV Markuševec

Artfulness: suvremeni kreativni pristup u likovnom izražavanju djece predškolske dobi

19:00h – 20:00h

Prof. dr.art. Antonija Balić, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

U potrazi za artfulness inspiracijom + rasprava svih sudionika skupa

SAŽECI izlaganja

Ivana Vrankovečki

Inovativne likovne tehnike na tragu artfulness pristupa

Artfulness pristup dječjoj likovnosti predstavlja kreativan i inspirativan proces koji uključuje sva osjetila. U sklopu ovog procesa istražuju se novi materijali, redefinira se njihova svrha te se stvaraju jedinstveni i originalni proizvodi. Kroz artfulness, djeca se imaju priliku spontano i slobodno izražavati koristeći različite likovne materijale, dok istovremeno povezuju likovnost s drugim umjetnostima poput glazbe, plesa, dramatizacije, književnosti i suvremenih medija. Jedna od ključnih karakteristika ovog pristupa je uronjenost u čin stvaranja, što omogućava povezivanje sa samim sobom – svojim osjećajima, idejama i vizijama. To inspirira i motivira djecu u njihovom radu i istraživanju. Cilj ovog izlaganja je istražiti područje artfulnessa kao novog pristupa u likovnom izražavanju te njegovu implementaciju u programe vrtića. Na početku izlaganja razrađeni su osnovni pojmovi vezani uz artfulness, predstavljeni su originalni likovni umjetnici te je analiziran koncept suvremenog umjetničkog kurikuluma. U nastavku detaljnije se prikazuju inovativne tehnike i procesi u radu s djecom predškolske dobi, kao i njihove izjave te likovni radovi. Svako umjetničko djelo priča svoju priču; tijekom istraživanja artfulness pristupa, boje, simbolika boja i ritam u likovnosti i glazbi služe kao glavna sredstva izražavanja.Implementacija ovakvog suvremenog programa od iznimne je važnosti jer, osim što potiče sve aspekte razvoja djeteta, omogućuje im da prožive svoje emocije, potpuno se prepuste procesu stvaranja, osmišljavaju kreativna rješenja te razvijaju autentičan umjetnički stil. Ovo izlaganje ima za cilj poboljšati razumijevanje artfulness pristupa i naglasiti važnost osvještavanja samih sebe i svojih mogućnosti, što potiče stvaranje kreativnog i originalnog likovnog djela.

Petra Telinec

Artfulness: suvremeni kreativni pristup u likovnom izražavanju djece jasličke dobi

Likovno izražavanje djece u predškolskom periodu, posebno u jasličkoj dobi, igra ključnu ulogu u njihovom kognitivnom, emocionalnom i socijalnom razvoju. Kroz različita iskustva, ono potiče razvoj sposobnosti komuniciranja, kritičkog razmišljanja i emocionalnog izražavanja. Pristup "Artfulness" pruža slobodu za hrabro uključivanje inovativnih igara s likovnim materijalima, čime se u proces stvaranja integrira i proces učenja o materijalima, njihovim svojstvima i mogućnostima, na suvremen i kreativan način. Dječja igra je u interaktivnom odnosu s dječjim stvaralaštvom, zbog čega je važno da su likovne aktivnosti utkane u razvojno primjerene igre i istraživačke aktivnosti za djecu jasličke dobi. Raznovrsnost likovnog izražavanja potiče se primjenom raznih metodičkih postupaka, među kojima se posebno ističu stvaranje poticajnog okruženja, dostatnost različitih materijala te poticanje aktivnog emocionalnog odnosa djece prema okolini. Izlaganje sadrži prikaz rada vlastite odgojno-obrazovne prakse, u kojem su provedene, prikazane i opisane likovne aktivnosti s djecom jasličke dobi inspirirane knjigom Artfulness.

Prof. dr.art. Antonija Balić

U potrazi za artfulness inspiracijom

U suvremenim pedagoškim praksama, umjetnost postaje moćan alat za poticanje cjelovitog razvoja djeteta. Na ovom predavanju istražit ćemo kako pristupi temeljeni na artfulnessu, inspirirani inovativnim umjetničkim projektima poput Emptied Gestures multimedijalne umjetnice Heather Hansen, mogu transformirati odgojno-obrazovni proces. Projekt H.Hansen koji spaja ples, pokret i likovnost, primjer je eksperimentalnog kinetičkog crtanja gdje se pokret "preuzima" direktno na papir, stvarajući jedinstvenu umjetničku sinergiju. Kroz praktične primjere vidjet ćemo kako se umjetnost može koristiti ne samo za poticanje kreativnosti, već i za jačanje dječje emocionalne inteligencije, komunikacije i izražavanja vlastitih iskustava kroz različite medije. Ovaj pristup, koji je prepoznat i u suvremenim kurikulumima, uključujući i Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, dokazuje da umjetnost može postati ključni katalizator djetetovog intelektualnog, emocionalnog i socijalnog razvoja.

U raspravi ćemo nastojati dati doprinos ideji umjetnosti koja može otvoriti vrata novim svjetovima u učenju i stvaranju, te postati most između djetetove mašte i stvarnosti!