Stvaralačko okruženje i njegova moć - izazovi kreiranja prostora
Poštovani, pozivamo vas na stručno usavršavanje Stvaralačko okruženje i njegova moć – izazovi kreiranja prostora koje će se održati u ponedjeljak 9. prosinca 2024. od 17:00h, online preko Zooma.
17:00h – 17:45h
Doc. dr. art. Marina Bauer, slobodna umjetnica
Kreativni proces iz osobne perspektive: iskustva jedne kinestetičarke
18:00h – 18:45h
Maja Proštenik Vujičić i Aleksandra Vuk, DV Izvor
Istraživanje zvuka u multisenzornom okruženju
19:00h – 20:00h
Prof. dr. art. Antonija Balić, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Utjecaj okruženja na stvaralaštvo djece rane i predškolske dobi
SAŽECI izlaganja
17:00h – 17:45h
Doc. dr. art. Marina Bauer, slobodna umjetnica
Kreativni proces iz osobne perspektive: iskustva jedne kinestetičarke
Predavanje se bavi ulogom i važnosti tjelesne percepcije u stvaranju i u doživljavanju umjetničkih djela. Istražujući vlastitu kiparsku kreativnu praksu, autorica prepoznaje tjelesnu percepciju kao okosnicu svog rada te navedene spoznaje povezuje s Gardnerovom teorijom višestrukih inteligencija i teorijom o stilovima učenja Neila Fleminga (VARK model). Obje teorije iz područja psihologije edukacije tjelesnu percepciju ravnopravno uključuju u razmatranja o našim sposobnostima i o načinima na koje primamo, obrađujemo i iskazujemo znanje te bacaju novo svjetlo na stvaranje i doživljavanje umjetničkih djela te omogućavaju razumijevanje važnosti kinestetičkog modaliteta (razmišljanje kroz djelovanje) u kreativnom procesu i u komunikaciji s publikom. Razumijevanje uloge tjelesne percepcije prošireno je tijekom istraživanja od direktne tjelesne interakcije prema svijesti o vlastitom tijelu (propriocepciji), zapamćenom tjelesnom iskustvu (kinestetičkoj i taktilnoj memoriji) te doživljaju u tijelu (tjelesnoj empatiji).
18:00h – 19:00h
Maja Proštenik Vujičić i Aleksandra Vuk, DV Izvor
Istraživanje zvuka u multisenzornom okruženju
Zvuk je svuda i stalno prisutan, te ima ključnu ulogu u našem svakodnevnom životu i razvoju. Oblikovanjem okruženja koje podržava razvoj slušne percepcije i stvaralaštva kod djece, potiče se njihova zvukovna radoznalost i glazbena kreativnost, što doprinosi njihovom emocionalnom, socijalnom i kognitivnom razvoju. Holističkim pristupom istraživanju zvuka i glazbe omogućili smo cjelovit razvoj djece kroz razne kreativne i interaktivne aktivnosti. Takve aktivnosti uključuju slušanje, stvaranje i izvođenje glazbe, što pomaže djeci da razviju osjećaj ritma, melodije i harmonije, kao i poboljšanje koordinacije, koncentracije i samopouzdanja. Tako zvuk postaje sredstvo za igru, učenje i razvoj.
19:15h – 20:00h
Prof. dr. art. Antonija Balić, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Utjecaj okruženja na stvaralaštvo djece rane i predškolske dobi
Okruženje u velikoj mjeri utječe na osjetila pa se tu njegovu karakteristiku može usmjeriti prema poticanju dječjeg cjelovitog razvoja vodeći računa o dječjim potrebama odnosno o onome što djetetu treba. Razvojna primjerenost temelj je odgojiteljeva koncepta oblikovanja stvaralačkog okruženja te u tu svrhu ovo predavanje donosi pregled kvalitetno pripremljenog okruženja koje su osmislili odgojitelji i svoje primjere dostavili u zajedničkoj prezentaciji. Prezentacija koja je nastajala tijekom mjeseca studenog u ovom će izlaganju postati predmetom promišljanja o mogućnosti daljnjih pristupa kreiranju prostora u kojem borave djeca te će predstaviti osnovne stilove uređenja prostora koji su prisutni u dječjim vrtićima.
LINK NA ZAJEDNIČKU PREZENTACIJU KOJA ĆE SE ISPUNJAVATI TIJEKOM STUDENOG:
https://docs.google.com/presentation/d/1_bwHRhy5jKCs8ggpR3jfv-0yVTQI9QRR3yz4fNhxqSQ/edit?usp=sharing